Zostaw 1 proc. w Markach


Na rozliczenie z fiskusem zostały niecałe trzy miesiące. Większość z nas wypełni ten obowiązek w kwietniu. Do tego czasu będziemy słyszeć mnóstwo reklam organizacji pożytku publicznego (OPP), wzywających do tego, by to właśnie na ich konto przeznaczyć 1 proc. Najczęściej usłyszymy głos tych najsilniejszych, tych najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się medialnym wsparciem. Nie usłyszymy tych niedużych, lokalnych, nie mających silnego zaplecza telewizyjnego czy internetowego, funduszy na reklamę. Nie usłyszymy głosu organizacji z Marek. A szkoda, bo warto, by nasze podatki pracowały na rzecz nas samych i naszych sąsiadów – mieszkańców miasta. Dlatego Grupa Marki 2020 rusza z nową akcją „Zostaw 1% w Markach”.

Choć sami nie jesteśmy sami organizacją pożytku publicznego, chcemy pomóc czterem innym OPP, które – naszym zdaniem – wykonują dobrą robotę. Łączy je wspólny mianownik – praca na rzecz mareckich dzieci i młodzieży. To ważne zwłaszcza w naszym mieście, które – przynajmniej jak dotąd – nie oferuje zbyt wielu atrakcji młodym ludziom.

Oto cztery mareckie OPP, którym – naszym zdaniem – warto powierzyć 1 %

– Fundacja Pomocna Ręka (nr KRS 0000236087) prowadzi m.in. zajęcia rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci z naszego miasta

Uczniowski Klub Sportowy Sanchin (nr KRS 0000340903), który specjalizując się w sztuce samoobrony, organizuje zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Mareckie Towarzystwo Sportowe Marcovia 2000 (nr KRS 0000231650) , które prowadząc sekcje piłki nożnej i piłki ręcznej, organizuje zajęcia sportowe i szkoleniowe dla dzieci i młodzieży

Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze (nr KRS 0000231763) przeznacza pieniądze z 1 proc. na pomoc niepełnosprawnym, na stypendia dla uczniów czy zakup sprzętu sportowego i informatycznego dla szkół.

Decyzja o przekazaniu jednego procenta jednej z tych organizacji to decyzja czy przekazać te pieniądze którejś z organizacji OPP czy zostawić wszystko fiskusowi. A wystarczy tylko po wyliczeniu podatku należnego, obliczyć jeden jego procent, a następnie w rubryce rocznego zeznania PIT wpisać nazwę organizacji, numer KRS oraz obliczoną kwotę.

Czasem może nam się wydawać, że nasza wpłata nie ma wielkiego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Nieprzypadkowo 1 proc. jest czasem nazwany małym, wielkim procentem. W ubiegłym roku na przekazanie jednego procenta zdecydowało się ponad 7,3 mln dorosłych Polaków. Dzięki temu na konta OPP trafiło ponad 397 mln zł. Do Marek – około 80 tys. zł. To kropla w morzu potrzeb. Sprawmy, by z każdym rokiem stawała się coraz większa. Wszystko w naszych rękach.

W imieniu Grupy Marki 2020

Katarzyna Dwornikiewicz, Jacek Orych, Szczepan Ostasz,  Tadeusz Markiewicz

PS. O przebiegu naszej akcji będziemy na bieżąco informować na stronie www.marki2020.pl

  1. #1 przez Andrzej Nadolski dnia 04.03.2011 - 15:14

    Ja już rozliczyłem swojego PIT-a.
    Oczywiście mój 1% pozostał w Markach
    :-)))

Komentarze nie są dozwolone.