Zostań lokalnym patriotą…


…i zostaw 1 proc. w Markach

W ubiegłym roku 44 proc. polskich podatników zdecydowało się wykorzystać szansę, jaką daje 1 proc. podatku PIT. Jednym pociągnięciem pióra można zdecydować, komu zaofiarować część naszej obowiązkowej daniny. Średnia kwota przekazana przez Kowalskiego wyniosła 42 zł. Niemało. W sumie Polacy – rozliczając się z PIT za 2012 r. – uszczknęli fiskusowi prawie pół miliarda i zasilili konta  organizacji, które z reguły lepiej wykorzystują pieniądze niż urzędnicy.

1-procentPrześledziliśmy finansowe aspekty 1 proc. w Markach. Bazujemy na danych pięciu mareckich organizacji pożytku publicznego (ich lista dalej). W sumie otrzymały one niewiele ponad 51 tys. zł. Nie za dużo. Weźmy dane ogólnokrajowe i przyłóżmy je – niczym matrycę – do Marek. Załóżmy, że w naszym mieście mieszka 25 tys. pełnoletnich (zameldowanych i niezameldowanych) podatników PIT. Gdyby przyjąć wskaźnik 44-procentowy, uzyskalibyśmy grupę 11 tys. osób – darczyńców 1 procenta. Gdyby następnie  przemnożyć ich liczbę przez średnią kwotę 42 zł wyszłoby ponad 460 tys. zł. Worek pieniędzy, który mógłby pracować dla mieszkańców. A przecież było dziewięć razy mniej. Oczywiście proporcje byłyby trochę lepsze, gdybyśmy uwzględnili osoby z Marek, które otrzymują pomoc za pośrednictwem nie-mareckich OPP. Ale i tak jest wiele do zrobienia.

Dlatego – podobnie jak trzy lata temu – proponujemy mieszkańcom Marek, by ich pieniądze z PIT pracowały dla tych organizacji bądź osób, które mieszkają i działają w naszym mieście. Niech będzie to element dobrze pojmowanego lokalnego patriotyzmu – daru, który nic przecież nas nie kosztuje. Niech dzieci – bo to one są przede wszystkim ostatecznymi beneficjentami – mają stypendia, obozy, zajęcia sportowe czy rehabilitacyjne.

Poniżej publikujemy listę mareckich OPP z ich numerem KRS. Sięgnijcie po nią, gdy będziecie wypełniać roczny PIT. Namawiamy też osoby z Marek, które korzystają z pośrednictwa pozamareckich OPP, by bezpłatnie ogłaszały się na naszych stronach. Uruchomiliśmy też na Facebooku grupę „Zostaw 1 proc. w Markach”, gdzie będziemy publikować informacje na ten temat.

Numer KRS i nazwa stowarzyszenia:
0000231650 MARECKIE TOWARZYSTWO SPORTOWE „MARCOVIA 2000”
0000231763 MARECKIE STOWARZYSZENIE GOSPODARCZE
0000236087 FUNDACJA POMOCNA RĘKA
0000319522 FUNDACJA OTWARTE SERCE
0000340903 UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „SANCHIN”

Zachęcamy do kontaktu organizacje pozarządowe, które działają na rzecz mieszkańców Marek, a zbierają środki w ramach 1% z pomocą innej OPP, która nie ma siedziby w Markach. Chcemy uzupełnić naszą listę o te podmioty w ramach akcji.

jedenprocent

  1. #1 przez Oliw dnia 14.04.2014 - 17:18

    Ja wybrałam w tym roku fundację mało znaną, a robiącą wspaniałe rzeczy w Polsce- L’Arche. Pomagają osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną, o których się niestety nie pamięta..

Komentarze nie są dozwolone.