Rentgen drogowy


budowa drógNiedawno na stronie internetowej mareckiego ratusza pojawiła się informacja, że Marki wzbogacą się o 3 kilometry nowiutkich dróg. Czy to dużo, czy mało? Postanowiliśmy prześledzić postępy w budowie dróg w Markach w ciągu ostatnich lat na podstawie uchwał budżetowych i dokumentacji przetargowych dostępnych w biuletynie informacji publicznej mareckiego ratusza.

W naszej analizie braliśmy pod uwagę wyłącznie drogi budowane kompleksowo na całej szerokości jezdni. Nie uwzględnialiśmy remontów cząstkowych i budowy dróg z nietrwałych materiałów jak np. destrukt.

Jak wygląda dorobek ubiegłej kadencji?

W 2011 roku wykonano łącznik pomiędzy ulicami Małą a Wąską o długości 80 metrów. Rozpoczęto także modernizację ulicy Okólnej. Wykonano odcinek pomiędzy ulicą Kościuszki a mostem na rzece Długiej o łącznej długości 700 metrów.

W 2012 roku kontynuowano przebudowę ulicy Okólnej. Wykonano fragment od mostu do ulicy Słonecznej o długości 750 metrów. Przebudowano także fragment ulicy Bandurskiego o długości 280 metrów.

Rok 2013 to budowa ulicy Szkolnej wraz z odwodnieniem (zakończona w 2014 roku) na odcinku od ulicy Ząbkowskiej do Traugutta o długości 450 metrów. Wykonano także fragment ulicy Karłowicza od Grunwaldzkiej do Karłowicza o długości 130 metrów.

W 2014 roku kompleksowo zmodernizowano ulicę Radną na długości 475 metrów. Asfalt zyskała także ulica Dzika o długości 360 metrów.

Łącznie: 3225 metrów

 

Jak sytuacja na mareckich drogach wygląda w roku bieżącym?

Wiosna upłynęła pod hasłem budowy ulicy Katowickiej wraz z odwodnieniem (170 metrów). W sierpniu zmodernizowano fragment ulicy Grunwaldzkiej o długości 200 metrów od ulicy Karłowicza do ulicy Sienkiewicza. Końcówka września to modernizacja ulicy Małachowskiego o długości 90 metrów w związku z zakończeniem budowy Lidla. Na początku października zmodernizowano ulicę Szkolną na odcinku pomiędzy Al. Piłsudskiego a wejściem do Szkoły Podstawowej Nr 2. To tam powstało pierwsze w Markach aktywne przejście dla pieszych wybudowane przez fundację PZU. Także w październiku ruszyły największe tegoroczne inwestycje drogowe: budowa ulic Żwirowej, Piaskowej, Ceramicznej i fragmentu ulicy Legionów Polskich o łącznej długości 1430 metrów. Trwa także budowa ulic Szczyglej i Dębowej o łącznej długości 670 metrów oraz ulicy Rolnej na długości 270 metrów. Wkrótce rozpocznie się także budowa ulicy Głowackiego i fragmentu ulicy Równej o łącznej długości 365 metrów.

Łącznie: 3375 metrów  

Wygląda na to, że tylko w tym roku wybudowanych zostanie więcej dróg niż w całej poprzedniej kadencji. Biorąc pod uwagę roszady kadrowe w Wydziale Infrastruktury (rezygnacja z pracy zarówno naczelnika wydziału jak i zastępcy) i funkcjonowanie w okrojonym składzie to naprawdę niezły wynik. Wkrótce rozpoczną się prace drogowe także na ulicy Dużej na wysokości Szkoły Podstawowej Nr 4, gdzie powstanie pierwsze wyniesione skrzyżowanie w Markach. A to nie koniec drogowych robót w Markach w tym roku. Dobrze poinformowane źródła w ratuszu sprzedały nam wiadomość o rychłej poprawie stanu jeszcze ok. połowy kilometra dróg. Aż strach pomyśleć, co będzie w przyszłym roku, gdy wydział będzie funkcjonować na pełnych obrotach 😉

rentgen drogowy1

Komentarze nie są dozwolone.