Naprawmyto.pl w Markach – START!


Denerwują Cię dziura w ulicy, zepsuta latarnia lub uszkodzony chodnik? Nie musisz czekać, aż urzędnicy z ratusza sami dostrzegą problem i rozwiążą go. Możesz przyśpieszyć bieg załatwiania spraw – a wszystko dzięki serwisowi NaprawmyTo, który jest wdrażany w ponad 20 polskich miejscowościach. Także w Markach. Właśnie zainaugurowaliśmy działalność lokalnej strony www.marki.naprawmyto.pl.

Jej funkcjonowanie jest bardzo proste. Potrzebne są trzy rzeczy: zapał do poprawiania otaczającej nas rzeczywistości, spostrzegawczość i dostęp do internetu.  Czytaj więcej dalej…

Oto przykład: Janina Marecka mieszka przy ul. Dużej. Na drodze przy jej posesji powstała dziura, która denerwuje i mieszkańców, i kierowców. Pani Janina siada więc przy komputerze, włącza internet i wykonuje pierwszy krok, czyli wchodzi na stronę www.marki.naprawmyto.pl. Na już wyświetlonej mapie Marek (można ją powiększać i przesuwać) szuka miejsca, gdzie powstała dziura. Gdy już je znajdzie, przeciąga znajdujące się powyżej mapy kółeczko do właściwej lokalizacji na mapie, czyli przykładowo na ulicę Dużą 4. Następnie po prawej stronie ekranu wybiera ikonkę z napisem „Krok 2”. Tam wyświetla się już zaznaczony adres (ul. Duża 4), poniżej ukazuje się pole do opisu sytuacji. Oto jego przykładowa treść: „Dziura w drodze asfaltowej”. Do tego można dołączyć zdjęcie, które pani Janina zrobiła komórką i zrzuciła do komputera. Następnie trzeba wybrać ikonkę „Krok 3”. W tym miejscu nasza bohaterka wybiera kategorię problemu, co potem pomaga ułatwić załatwienie sprawy. Pani Janina wybiera więc kategorię „Infrastruktura”, a następnie podkategorię „Dziura w drodze”. Potem zostaje już tylko kliknięcie na dolny napis „Wyślij alert” i sprawa dziury przy Dużej 4 zaczyna funkcjonować w systemie www..marki.naprawmyto.pl. Z niego wychodzi informacja do ratusza, gdzie jest już wyznaczona osoba do obsługi systemu. Jeśli problem należy do miasta, zawiadamia ono właściwe służby. Są też obszary, za które są odpowiedzialne pozamiejskie instytucje (np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, starostwo powiatowe, energetyka, gazownia), wówczas do nich urząd wysyła informację o problemie. Historię alertu można cały czas śledzić. Urzędnicy zaznaczają status problemu: czy jest właśnie załatwiany, czy też dopiero będzie i w jakiej perspektywie albo (może się i tak zdarzyć) nie będzie mógł być rozwiązany (w tym przypadku jednak będzie wiadomo, z jakiego powodu).

W trakcie przygotowań do wdrożenia www.marki.naprawmyto.pl w Markach uczulano nas na kilka spraw, którymi się z Wami dzielimy.

Po pierwsze, potrzebne jest pozytywne podejście samorządu. Jacek Orych, prezes naszego stowarzyszenia, spotkał się w tej sprawie z burmistrzem Januszem Werczyńskim. Cieszymy się, że władze ratusza pozytywnie podeszły do tematu. Tak jak wyżej wspominaliśmy, została wyznaczona osoba do współpracy, z którą też jesteśmy już po owocnych rozmowach.

Po drugie, system jest stworzony do naprawy, a nie budowy infrastruktury. Innymi słowy, brak oświetlenia drogowego przy jakiejkolwiek ulicy nie jest pretekstem do zgłaszania alertu, pretekstem może być natomiast  niedziałająca latarnia.

Po trzecie, system www.marki.naprawmyto.pl jest cały czas udoskonalany. Stąd prosimy o cierpliwość, jeśli będą pojawiać się na stronie (na szczęście coraz rzadziej) nieoczekiwane błędy IT. W przypadku wystąpienia, prosimy o informację na naprawmyto@marki2020.pl

Po czwarte, prosimy o wykorzystywanie systemu zgodne z jego przeznaczeniem. Tu nie ma miejsca np. na lokalną politykę, chodzi głównie o zgłaszanie i likwidowanie problemu. W systemie można w nim funkcjonować jako osoba zalogowana (wystarczy kliknąć na ikonę „załóż konto” i wypełnić prosty formularz) lub dokonywać anonimowych wpisów. W tym drugim przypadku są jednak moderowane przez administratorów.

Liczymy na Państwa współpracę. Wierzymy, że uda nam się wspólnie poprawić stan mareckiej infrastruktury. Wszystkim na tym zależy – i mieszkańcom, i ratuszowi.

Grupa Marki 2020

 1. #1 przez Ewa dnia 19.05.2012 - 21:20

  Jakoś nie wierzę, że jak kliknę i zaznaczę ul Bandurskiego i Okólną to stan ich nawierzchni ulegnie poprawie. Obecnie najlepiej lewitować ponad tymi ulicami i jestem przekonana, że w UM o tym wiedzą i nic sobie z tego nie robią.

 2. #2 przez Orych Jacek dnia 20.05.2012 - 12:23

  Serwis służy do zgłaszania USTEREK. Stan mareckiej infrastruktury jest aki a nie inny, zgłoszenie alertu typu „ulica X w bardzo złym stanie” „ulica Y strasznie zaniedbana” raczej szybko nie zostanie naprawione – niestety. Chyba że Miasto planuje a najbliższym czasie kompleksowy remont.
  Serwis ma działa na zasadzie zgłaszania „usterek” drobnych; dziura w ulicy, brak znaku lub zniszczony znak, dzikie wysypisko, zalana ulica … itp.
  A co do budowy kanalizacji – zapewne alerty tylu „Fatalny stan ul Okólnej” (fatalny to chyba nawet za delikatne słowo ;)) zapewne powinien być przyjęty do „realizacji” i opisany w kategorii – „W trakcie naprawy” – z komentarzem od urzędnika – „odbudowa nawierzchni po skończeniu prac kanalizacyjnych na tej ulicy”. Itp.

 3. #3 przez Maciej dnia 22.05.2012 - 12:54

  To ja zgłoszę milion nielegalnych wysypisk w lesie za ul. Lisa Kuli, wstyd, że włodarze naszego miasta nie potrafią tego posprzątać… a także dopilnować złapania sprawców

Komentarze nie są dozwolone.