Startują pierwsze przetargi na budowę kanalizacji!


Sobotni biuletyn Unii Europejskiej przynosi dobre wiadomości. Budowa kanalizacji sanitarnej wkracza na teren Marek. Wodociąg Marecki ogłosił pierwsze przetargi, warte 70 mln zł netto. Nareszcie!

72 proc. Czy wiesz, Internauto, co to za wskaźnik? To odsetek osób, które w Markach nie mogą cieszyć się z najzwyklejszego na ziemi udogodnienia, jakim jest sieć kanalizacyjna. Z tego powodu codziennie przez nasze miasto przejeżdża mnóstwo wozów asenizacyjnych, które muszą wywozić nieczystości płynne do zlewni w Ząbkach i w Warszawie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za kilka lat ich widok będzie coraz rzadszy.

Makowianom życzę, aby pojęcie „szamba” było dla nich w najbliższym czasie terminem jedynie historycznym – pisał niedawno w jednej z publikacji Kajetan Specjalski, dyrektor Wodociągu Mareckiego, miejskiej spółki odpowiedzialnej za realizacje tego megaprojektu.

Ważny krok w tym kierunku został dzisiaj zrobiony. Wodociąg Marecki właśnie ogłosił przetarg na budowę sieci. Na pierwszy ogień idą południowo-zachodnie Marki oraz fragment części wschodniej miasta, dla której centralnym punktem jest ulica Duża (są to zamówienie z kontraktów nr 3 i 4, które ilustruje poniższe zdjęcie).

To pierwsze z kilku zamówień publicznych, których realizacja ma zaowocować tym, że w 2013 r. większość miasta doczeka się kanalizacji.Koszty całego przedsięwzięcia są niebagatelne i przewyższają co najmniej dwukrotnie roczny budżet miasta. Pod koniec ubiegłego roku szacowano, że budowa kanalizacji w Markach będzie kosztować 150-200 mln zł. Wygląda na to, że były to precyzyjne prognozy. W unijnym biuletynie znaleźliśmy informację, że całość inwestycji sięgnie 188,5 mln zł netto. Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie unijne pieniądze z Funduszu Spójności. Ten ostatni ma pokryć 57 proc. wydatków. Prawie 28 proc. finansowania zapewni komercyjny kredyt, resztę pieniędzy – wkład własny Wodociągu Mareckiego oraz pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O skali przedsięwzięcia mówią też dane techniczne. Dziś sieć kanalizacyjna w Markach liczy zaledwie 13 km i korzystają z niej głównie mieszkańcy dużych osiedli. Tymczasem do wybudowania jest 155 km sieci, 35 pompowni oraz 465 przydomowych pompowni.

Do powodzenia inwestycji kluczowe będzie zaangażowanie mieszkańców. Najczarniejszym scenariuszem byłoby wybudowanie sieci przez Wodociąg Marecki w ulicy i jednoczesna rezygnacja z wykonania końcowego przyłącza przez Markowianina. Trzeba się bowiem liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Dlatego ze strony władz Wodociągu Mareckiego padła już deklaracja pomocy zarówno przy załatwianiu papierowych kwestii jak i budowlanej oraz finansowej (polegającej na zrealizowaniu i rozłożeniu płatności za inwestycję na raty). Pojawiły się także pierwsze prognozy przyszłej łącznej ceny wody i ścieków. Obecnie mówi się o kwocie 12 zł/m. sześc.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a przetargi zostaną rozstrzygnięte terminowo, latem ruszą pierwsze prace. Trzeba pamiętać, że wtedy zaczną się też trudne miesiące – zarówno dla mieszkańców naszego miasta, jak i kierowców, którzy korzystają z naszych ulic. Postaramy się jak najszerzej informować o pracach związanych z budową kanalizacji, aby zminimalizować skutki ewentualnych utrudnień w ruchu. Warto zacisnąć zęby, żeby pożegnać rozwiązania z ubiegłego stulecia – deklarują przedstawiciele Grupy Marki 2020, wydawcy Newslettera M@reckiego.

Całość ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskie, pod adresem: http://ted.europa.eu/Exec?DataFlow=N_one_doc_access.dfl&Template=TED/N_one_result_detail_curr.htm&docnumber=44179-2010&docId=44179-2010&StatLang=PL

Źródła informacji:

„Wodociąg Marecki. Wczoraj-dziś-jutro”,
NewsletterM@recki, www.jestemzmarek.pl
oraz samorzady.pb.p
l

  1. Brak komentarzy, jeszcze.
(nie będzie widoczne)