Co znaleźliśmy w budżecie na 2012 r…


Spore wrażenie wywarł na nas blog Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. W sposób przystępny przedstawił on projekt budżetu pomorskiego miasta na 2012 r (www.adamowicz.pl). Idąc w jego ślady postanowiliśmy Wam przybliżyć założenia projektu Marek na przyszły rok. Ważne zastrzeżenie – jest to dokument opracowany przez ratusz, jeszcze „nieprzepracowany” przez radnych.

Na początek kilka podstawowych danych. Po stronie dochodów miasto chce zapisać na 2012 r. kwotę 83,16 mln zł, po stronie wydatków 83,78 mln zł. Można powiedzieć, że po wielu latach życia na kredyt i zadłużania burmistrz proponuje niemal zrównoważony budżet. Deficyt Anno Domini wynosi zaledwie 0,62 mln zł. Na inwestycje (ta pozycja kryje się przede wszystkim w pozycji wydatki majątkowe) zapisano 15,67 mln zł. Co  proponuje burmistrz?

W zakresie prac drogowych przewidziane jest zrobienie prawoskrętu z ul. Sosnowej w Al. Piłsudskiego. W planie znalazło się także budowa dróg, parkingów i chodników w rejonie Piłsudskiego, Sportowej i Lisa Kuli. Miasto wystąpiło nawet o dofinansowanie tej ostatniej inwestycji z tzw. schetynówek, ale według wstępnej listy rankingowej nie załapało się na rządową kasę. Na remonty dróg pójdzie 1 mln zł. Jeśli chodzi o chodniki, to miasto przewiduje tylko remonty najbardziej zniszczonych miejsc.

Cieszy nas rozpoczęcie inwestycji termomodernizacyjnych w placówkach publicznych. W czasach rosnących kosztów energii powinny się one stosunkowo szybko zwrócić. Na pierwszy ogień idą trzy przedszkola i urząd miasta.

Część ulic ma doczekać się oświetlenia: ratusz proponuje, by były to ulice: Telimeny, Fiołkowa, Słupecka, Szczygla, Zygmuntowska, Ceramiczna, Poniatowskiego, Wąska, Elektryków (przebudowa), Podolska, Kaszubska, Mazowiecka, Modrzewiowa i Kolorowa (fragment), Dmowskiego i Mała. Są też pieniądze (80 tys. zł) na projekty oświetlenia dla innych ulic, nie wymienionych z nazwy.

Jeśli chodzi o tematykę sportową, mamy tu jeden ważny projekt. To budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 1 przy Okólnej. Miasto spróbuje sięgnąć po pieniądze zewnętrzne, projektując na tym terenie Orlika. Jeśli wniosek przejdzie marszałkowską kontrolę, samorząd dostanie 666 tys. zł dofinansowania, co istotnie zmniejszy koszty inwestycji szacowanej na 1,5 mln zł. Zostanie także zainstalowany monitoring pierwszego Orlika przy Stawowej.

W kwestii odwodnienia miasta to będzie rok flauty. Przeznaczono na to 0,8 mln zł, ale pieniądze idą przede wszystkim na utrzymanie istniejących rowów. „Obecnie nie dysponujemy żadną dokumentacją projektową, którą można wykorzystać w 2012 r.” – przyznaje ratusz.

Spore pieniądze przeznaczono natomiast na projekt gimnazjum. Na ten cel burmistrz sygnował 1,9 mln zł. Spory zastrzyk kapitału ma dostać także Wodociąg Marecki. Na jego konto wpłynie 4 mln zł, związane z budową kanalizacji sanitarnej.

Cały projekt do pobrania

Radni Marki 2020, MSG i PO

Komentarze nie są dozwolone.