Budżet Obywatelski

Budżet obywatelski – Twój głos będzie się liczył

15 września rozpocznie się głosowania w ramach mareckiego budżetu obywatelskiego. TUTAJ publikujemy listę zakwalifikowanych projektów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – i dla ciała, i dla ducha :). Serdecznie zapraszamy do głosowania, które potrwa do 30 września. Projekty będą realizowane w 2016 r.

Brak komentarzy

Jak ugryźć 600 tys. zł :-)

marki-budze8Jeśli nie my, mieszkańcy Marek, to kto? – tak odrobinę przerobiony refren znanej piosenki może być mottem dla naszych wspólnych działań. Któż bowiem nie zna lepiej potrzeb lokalnej społeczności, jak jej obywatele. Jest okazja, by pomysły, które chodzą nam po głowach, przekuć w rzeczywistość. Ruszył budżet obywatelski Anno Domini 2016, którego zasady zostały ustalone w publicznej debacie przez mieszkańców naszego miasta. A są one nieskomplikowane. Mieszkańcy zgłaszają pomysł, który potem jest poddawany publicznemu głosowaniu. Cztery projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, są następnie w przyszłym roku realizowane. Wartość każdego z nich wynosi 150 tys. zł, a więc niemało.

W harmonogramie działań jesteśmy obecnie przy jednym z najważniejszych punktów. Do 30 czerwca można zgłaszać pomysły, które zostaną poddane pod wrześniowe głosowanie. Uwaga – każde zgłoszenie musi zawierać poparcie co najmniej 25 osób. Serdecznie zapraszamy do składania projektów! Bo to trochę jak w tym dowcipie. Na loterii, żeby wygrać, trzeba kupić los. Przy budżecie obywatelskim złożyć wniosek i uzyskać poparcie.

Szczegóły TUTAJ

Brak komentarzy

O budżecie obywatelskim przed głosowaniem podczas Rady Miasta

Zespół ds. Mareckiego Budżetu Obywatelskiego zakończył prace nad tekstem Regulaminu Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. Regulamin trafi teraz pod obrady Rady Miasta Marki na sesji 25 marca. Może tam jeszcze zostać zmodyfikowany. Zanim to się stanie, chciałbym wyjaśnić skąd się wzięły w nim pewne zapisy i jakie niosą konsekwencje.

Pełną treść regulaminu można zobaczyć w pliku PDF opisanym jako „Treść projektu uchwały” pod adresem: http://www.marki.pl/www/aktualnosc-2773

Poniżej przedstawiam ciekawsze fragmenty regulaminu z komentarzem.

Więcej…

2 komentarze

Dylematy wokół budżetu obywatelskiego

W ratuszu rozpoczęła się dyskusja na temat kształtu nowego budżetu obywatelskiego. Powstał zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele rady miasta, burmistrza, organizacji społecznych i przede wszystkim mieszkańców. Efekty jego pracy na pewno są interesujące, w niektórych przypadkach zaskakujące. Sławomir Mateuszczyk, członek naszego stowarzyszenia, który bierze udział w obradach, spisał dla Was swoje spostrzeżenia. To zaproszenie do internetowej dyskusji.

foto Krzysztof Kuczyk / www.cukry.com.pl
Marecki Budżet Obywatelski ma z założenia podążać za współczesnymi trendami. Trendy te wynikają z doświadczeń oraz postulatów mieszkańców wielu miast w Polsce, w których wprowadzono już jakieś formy budżetu obywatelskiego. Kierunek zmian w procedurach budżetu obywatelskiego może być kontrowersyjny dla wielu osób. Jestem przekonany, że trzy kluczowe zmiany będą tematem niekończących się dyskusji i pewnie będą poprawiane w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.

Pierwsza z tych zmian to limit wieku od którego można głosować w budżecie obywatelskim. Wymaganie pełnoletności odchodzi do lamusa. Trafiały się w Polsce ciekawe, dopracowane projekty zadań, które były dziełem nastolatków. W Markach pojawił się postulat, żeby mogli oni zarówno proponować projekty jak i na nie później głosować. Tylko jak określić limit wieku – od 16 lat? od 13 lat?

Druga zmiana związana jest z planowaną likwidacją obowiązku meldunkowego. Trzeba umożliwić składanie projektów oraz głosowanie wszystkim mieszkańcom miasta, a nie będzie można sprawdzić, czy są oni zameldowani. Można wprawdzie zweryfikować czy pełnoletni mieszkaniec znajduje się na gminnym spisie wyborców, ale nie ma na niej osób niepełnoletnich, którzy też mają głosować na zadania budżetu obywatelskiego. Nie znamy dobrego rozwiązania tego problemu. Wierząc w szczerość intencji wnioskodawców i głosujących, będziemy bazować na uczciwości mieszkańców. Zakładamy, że wystarczy złożenie na wniosku i karcie głosowania oświadczenia o tym, że jest się mieszkańcem Marek. Zrobimy tym krok w kierunku nowej rzeczywistości, w której meldunek to oczywisty relikt przeszłości. Nie chcemy dzielić mieszkańców na lepszych i gorszych. Otwieramy się na wszystkich.

Trzecia zmiana to wykluczenie projektów dotyczących jednostek gminnych – szkół, przedszkoli, bibliotek, MOK-ów. Z bólem serca, bo tu zawsze kilka ciekawych projektów się trafiało. Ze szkół w Polsce dochodziły jednak sygnały o wywieraniu nacisku na uczniów, żeby rodzice głosowali na konkretne projekty. Były też wątpliwości dotyczące ogólnodostępności efektów projektów związanych ze szkołami i przedszkolami. Z nowej szatni czy odnowionej podłogi w szkole korzystaliby wyłącznie jej uczniowie. Nikt inny nie odniesie korzyści ze zrealizowania tego zadania. Dominują opinie, że takie inwestycje powinny być finansowane z innych środków. Siła przebicia szkoły w głosowaniu jest bardzo duża i mogłoby dochodzić do zawłaszczania całości budżetu obywatelskiego przez jedną-dwie szkoły.

Rekomendacje są w tej sprawie bardzo radykalne – należy wykluczyć projekty dotyczące wszelkich gminnych jednostek organizacyjnych. Słowo „dotyczące” może tutaj mieć daleko idące konsekwencje. Może oznaczać również brak możliwości zorganizowania jakichkolwiek zajęć na terenie szkoły czy MOK-u.

Zostało niewiele czasu. Do 18 marca powinien powstać ostateczny kształt regulaminu Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszam do dyskusji. Może jeszcze zdążymy coś zmienić/poprawić.

Sławomir Mateuszczyk

3 komentarze

Gala Super Samorząd 2013

1966674_10152013040830488_1889541655_n28 lutego w Pałacu Prezydenckim, z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego wręczono nagrody Super Samorząd 2013 przyznane w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. Honorowy patronat nad nagrodą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W tym roku Marki, niestety, nie zostały nominowane do nagrody, ponieważ przygotowanie budżetu obywatelskiego odbyło się bez partycypacji mieszkańców. Natomiast Grupa Marki 2020 jako inicjator tego pomysłu, uczestniczący w akcji Masz Głos, Masz wybór, organizowanej przez Fundację Batorego, otrzymała zaproszenie na galę finałową. Więcej…

Brak komentarzy

Prasa o naszych akcjach

zpwboLokalne media w ciągu ostatnich tygodni zainteresowały się naszymi dwiema akcjami, co nas bardzo cieszy i pozytywnie nastraja do dalszej działalności. Chodzi o Marecki Budżet Obywatelski (zwany przez urząd partycypacyjnym), którego wdrożenie zainicjowaliśmy w zeszłoroczne wakacje oraz akcję „Zostaw 1% w Markach” polegającą na zachęceniu markowian, by 1% swojego podatku, zamiast fiskusowi, przekazali mareckim organizacjom pożytku publicznego.

Wywiad z prezesem naszego stowarzyszenia Jackiem Orychem dotyczący zakończonej w styczniu pilotażowej edycji mareckiego budżetu obywatelskiego przeczytać można w najnowszym wydaniu Życia Powiatu na Mazowszu na stronie 4. Kilka dni temu o rozstrzygnięciu głosowania i wyborze projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego pisało również Echo Podwarszawskie.

Natomiast materiał o akcji „Zostaw 1% w Markach” zainteresował aż 3 lokalne tytuły. Echo Podwarszawskie jako pierwsze zachęcało do pozostawienia 1% swojego podatku na lokalnym podwórku. Wkrótce potem pojawił się artykuł na ten temat w Faktach.WWL, a ostatnio w Życiu Powiatu na Mazowszu. Więcej…

Brak komentarzy

Marecki budżet obywatelski w Radiu dla Ciebie

rdc pawel20 stycznia w Warszawie po raz pierwszy wystartował budżet obywatelski. Z tej okazji w Polskim Radiu RDC przeprowadzono dwugodzinną audycję poświęconą budżetom partycypacyjnym w Warszawie, Markach i Radomiu. Gościem redaktora Tomasza Kwaśniewskiego, reprezentującym Marki, był członek stowarzyszenia Grupa Marki 2020 Paweł Pniewski. Zapraszamy do odsłuchania audycji, która znajduję się już na stronie internetowej radia.

Zdjęcie: RDC

Brak komentarzy

Za rok kolejny budżet obywatelski :)

W piątek zakończył się pilotaż budżetu obywatelskiego. Ratusz ogłosił wyniki głosowania, do których podajemy link.  Ponieważ czujemy się trochę jak ojciec/matka tego projektu (link), pozwalamy sobie pogratulować wszystkim aktywnym mieszkańcom Marek. Jak podaje ratusz, wpłynęło ponad 2300 kart do głosowania. Czyli mniej więcej co dziesiąty dorosły obywatel miasta chciał zadecydować o tym, jak są wydawane jego pieniądze. Czy to dużo, czy mało? Jak na zwariowany czas wdrożenia – niezły. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia. Mamy cichą nadzieję, że uwagi strony społecznej zostaną wzięte pod uwagę przez ratusz przy kreowaniu kolejnego budżetu obywatelskiego.

Ps. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy zdecydowali się głosować na nasz projekt – serwis Naprawmyto.pl. Każdy Was głos utwierdza nas w przekonaniu, że warto kontynuować to przedsięwzięcie.

Brak komentarzy

Budżet obywatelski – karta do głosowania

By wziąć udział w mareckim głosowaniu trzeba wypełnić kartę. Zapraszamy do jej pobrania. Można na niej zaznaczyć maksymalnie trzy projekty. Głosowanie zaczyna się 9 grudnia i kończy 31 grudnia. Głosy można wysyłać internetowo: zdecyduj@marki.pl lub złożyć w urzędzie miasta.

Pobierz

2034

Ps. Jako Marki 2020 mamy swego faworyta. To numer 10 na liście, czyli Marki.NaprawmyTo.pl

Brak komentarzy

Budżet obywatelski – wnioski po weryfikacji urzędu miasta

Zapraszamy do lektury świeżych danych z urzędu miasta. Prosimy zwrócić uwagę zwłaszcza na prawą rubrykę. Tam się znajduje informacja, który wniosek przeszedł dalej. lista

1 komentarz