Zostaw 1% w Markach

Akcja „Zostaw 1% w Markach” rusza po raz kolejny!

1 procentBurmistrz Miasta Marki zachęca organizacje pozarządowe działające na rzecz mieszkańców Marek oraz osoby prywatne zbierające środki np. na leczenie i rehabilitację w ramach odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego do wypełnienia formularza.

30 stycznia, na stronie internetowej Urzędu Miasta Marki uruchomiona zostanie specjalna zakładka akcji „Zostaw 1% w Markach”, dzięki której w jednym miejscu zebrane zostaną dane o podmiotach ubiegający się o przekazanie 1% podatku dochodowego przez osoby składające zeznanie podatkowe.

Wypełniony formularz prosimy wysłać na adres: Urząd Miasta Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki, dostarczyć do Kancelarii Urzędu Miasta Marki (pok. 6) lub skan formularza z podpisem wysłać na adres mailowy pawel.pniewski@marki.pl. Baza podmiotów ubiegających się o 1% podatku będzie aktualizowana na bieżąco. Do formularza można dołączyć zdjęcia i grafiki, które także zamieścimy na stronie internetowej.

Zapraszamy również do korzystania z grupy dyskusyjnej „Zostaw 1% podatku w Markach„ założonej na portalu Facebook przez stowarzyszenie Grupa Marki 2020 – inicjatora akcji.

Formularz zgłoszenia w formacie .doc

Formularz zgłoszenia w formacie .pdf

2 komentarze

Prasa o naszych akcjach

zpwboLokalne media w ciągu ostatnich tygodni zainteresowały się naszymi dwiema akcjami, co nas bardzo cieszy i pozytywnie nastraja do dalszej działalności. Chodzi o Marecki Budżet Obywatelski (zwany przez urząd partycypacyjnym), którego wdrożenie zainicjowaliśmy w zeszłoroczne wakacje oraz akcję „Zostaw 1% w Markach” polegającą na zachęceniu markowian, by 1% swojego podatku, zamiast fiskusowi, przekazali mareckim organizacjom pożytku publicznego.

Wywiad z prezesem naszego stowarzyszenia Jackiem Orychem dotyczący zakończonej w styczniu pilotażowej edycji mareckiego budżetu obywatelskiego przeczytać można w najnowszym wydaniu Życia Powiatu na Mazowszu na stronie 4. Kilka dni temu o rozstrzygnięciu głosowania i wyborze projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego pisało również Echo Podwarszawskie.

Natomiast materiał o akcji „Zostaw 1% w Markach” zainteresował aż 3 lokalne tytuły. Echo Podwarszawskie jako pierwsze zachęcało do pozostawienia 1% swojego podatku na lokalnym podwórku. Wkrótce potem pojawił się artykuł na ten temat w Faktach.WWL, a ostatnio w Życiu Powiatu na Mazowszu. Więcej…

Brak komentarzy

Zostań lokalnym patriotą…

…i zostaw 1 proc. w Markach

W ubiegłym roku 44 proc. polskich podatników zdecydowało się wykorzystać szansę, jaką daje 1 proc. podatku PIT. Jednym pociągnięciem pióra można zdecydować, komu zaofiarować część naszej obowiązkowej daniny. Średnia kwota przekazana przez Kowalskiego wyniosła 42 zł. Niemało. W sumie Polacy – rozliczając się z PIT za 2012 r. – uszczknęli fiskusowi prawie pół miliarda i zasilili konta  organizacji, które z reguły lepiej wykorzystują pieniądze niż urzędnicy.

1-procentPrześledziliśmy finansowe aspekty 1 proc. w Markach. Bazujemy na danych pięciu mareckich organizacji pożytku publicznego (ich lista dalej). W sumie otrzymały one niewiele ponad 51 tys. zł. Nie za dużo. Weźmy dane ogólnokrajowe i przyłóżmy je – niczym matrycę – do Marek. Załóżmy, że w naszym mieście mieszka 25 tys. pełnoletnich (zameldowanych i niezameldowanych) podatników PIT. Gdyby przyjąć wskaźnik 44-procentowy, uzyskalibyśmy grupę 11 tys. osób – darczyńców 1 procenta. Gdyby następnie  przemnożyć ich liczbę przez średnią kwotę 42 zł wyszłoby ponad 460 tys. zł. Worek pieniędzy, który mógłby pracować dla mieszkańców. A przecież było dziewięć razy mniej. Oczywiście proporcje byłyby trochę lepsze, gdybyśmy uwzględnili osoby z Marek, które otrzymują pomoc za pośrednictwem nie-mareckich OPP. Ale i tak jest wiele do zrobienia.

Dlatego – podobnie jak trzy lata temu – proponujemy mieszkańcom Marek, by ich pieniądze z PIT pracowały dla tych organizacji bądź osób, które mieszkają i działają w naszym mieście. Niech będzie to element dobrze pojmowanego lokalnego patriotyzmu – daru, który nic przecież nas nie kosztuje. Niech dzieci – bo to one są przede wszystkim ostatecznymi beneficjentami – mają stypendia, obozy, zajęcia sportowe czy rehabilitacyjne.

Więcej…

1 komentarz

Milion z 1 proc.

Znacie skrót OPP? To organizacje pożytku publicznego, które działają pro publico bono i które zbierają pieniądze z tzw. 1 proc. W Markach też takie działają. Spośród nich wyszperaliśmy pięć, które ewidentnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Namawiamy Was – jeśli jeszcze nie wypełniliście PIT i nie macie klarownego pomysłu, komu przekazać pieniądze, wybierzcie jedną z nich. Gdyby wszyscy mieszkańcy Marek przekazali 1 proc., wyszedłby z tego okrągły milion, który następnie pracowałby na rzecz naszej społeczności. Z tych pieniędzy byłyby finansowane m.in.: leczenie i rehabilitacja niepełnosprawnych, stypendia dla uzdolnionych dzieci, lokalne akcje społeczne, sport dla najmłodszych. Jeszcze długo można byłoby wyliczać przedsięwzięcia, którą muszą zostać na papierze, bo nie ma za co ich zrealizować.

Więcej…

1 komentarz

1% dla Marki 2020

Przyjaciele, mieszkańcy, sąsiedzi!

Znacie nas już z kilku akcji. „Tak dla Obwodnicy Marek”, „Świetlik mój przyjaciel”, „Św. Mikołaj mieszka w Markach” to flagowe inicjatywy Grupy Marki 2020, które bez Waszego wsparcia nigdy by się nie powiodły. Z nieśmiałością prosimy Was o udział w kolejnym projekcie, który pomoże w działalności naszego stowarzyszenia. W ubiegłym roku, organizując akcję „Zostaw 1 proc. w Markach” nieodpłatnie pomagaliśmy mareckim organizacjom pożytku zdobywać pieniądze z odpisu podatkowego. Dziś o to samo prosimy w imieniu naszego stowarzyszenia, które – warto zaznaczyć – nie korzysta z miejskiej kasy. Mamy w głowach kilka projektów społecznych, które z Waszą pomocą, także finansową, będziemy w stanie wdrożyć w tym i następnych latach. Zachęcamy zatem do przekazania 1 proc. podatku za pośrednictwem Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego – koniecznie z dopiskiem „Grupa Marki 2020”. Dziękujemy za każdy, choćby najmniejszy gest!

KRS 0000231763
Dopisek: Grupa Marki 2020

Brak komentarzy

Oni zostawią 1% w Markach

Na wypełnienie PIT-ów zostały jeszcze dwa tygodnie. Kto jeszcze tego nie zrobił i nie wie, komu zostawić 1% podatku, niech zerknie na nasze ostatnie cztery krótkie filmy. Oto czworo mieszkańców Marek namawia Was do tego, by wspomóc dzieci  i młodzież z naszego miasta.

1 komentarz

Dziękujemy w imieniu dzieci z Marek!

Zbliża się koniec naszej akcji „Zostaw 1% w Markach”. Ostatnim akordem była dystrybucja około 3 tys. listów, w których przedstawialiśmy ideę tego projektu. Chcielibyśmy podziękować WSZYSTKIM osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Ich lista jest naprawdę bardzo długa. Kochani, włożyliście mnóstwo energii i zapału. Co tu dużo mówić… jesteście wspaniali! Owoce Waszej pracy – w postaci 1% – spłyną na rzecz mareckich dzieci. Dziękujemy!

zarząd Grupy Marki 2020

Brak komentarzy

Im możesz powierzyć 1% – LISTA

Dzięki pomocy Krzysztofa Bychowskiego, administratora portalu marki.net.pl, mogliśmy przygotować rozszerzoną listę instytucji i osób z Marek, którym można przeznaczyć część naszego podatku od dochodów osobistych:

Więcej…

Brak komentarzy

„Zostaw 1% w Markach” na YouTube

Na początku miesiąca obiecaliśmy Wam, że nasza najnowsza akcja znajdzie odzwierciedlenie też w najpopularniejszym serwisie filmowym świata. Słowa dotrzymaliśmy. W realizacji tego zamierzenia pomógł nam Łukasz Jakubiak i jego agencja public relations PRactions. W tym miejscu serdecznie dziękujemy. Co to dużo opowiadać, to trzeba po prostu obejrzeć!

LINK: http://www.youtube.com/watch?v=nXdKBQ3ZAb8

Brak komentarzy

Na papierze, Facebooku i YouTube

Niedawno informowaliśmy Was, drodzy Czytelnicy, o rozpoczęciu akcji „Zostaw 1 proc. w Markach”. Jej zasady opisywaliśmy w poprzednich wpisach. W telegraficznym skrócie –  proponujemy Wam, aby część Waszego podatku, którą i tak oddajecie fiskusowi – przekazać na rzecz mareckich organizacji pożytku publicznego. Zdajemy więc relację, jak się mają przygotowania do akcji…

Więcej…

Brak komentarzy